Faktoring

Co to jest faktoring odwrotny?

Słyszałeś, że faktoring to dobry sposób na zapewnienie sobie płynności finansowej przy wystawianiu faktur z odroczonym terminem płatności? To prawda. Jednak nie jest to jedyna sytuacja, w której może Ci pomóc firma faktoringowa. Dowiedz się, co to jest faktoring odwrócony i oceń, czy to usługa dla Ciebie.

Na czym polega faktoring odwrotny?

Faktoring odwrotny, nazywany też dłużnym, odwróconym czy zakupowym, pełni taką samą funkcję jak ten klasyczny. Służy możliwości wydłużenia terminu płatności. Jednak jest to usługa, z której korzysta nie firma wystawiająca fakturę, a jej kontrahent.

To podmiot, na który jest wystawiona faktura z wymogiem szybkiej zapłaty zwraca się do faktora o opłacenie tego zobowiązania. Pozwala mu to wydłużyć termin na uregulowanie płatności bez konieczności negocjowania tego faktu z partnerem, u którego dokonuje zakupu.

Do kogo jest skierowany faktoring odwrócony?

Faktoring odwrócony to przede wszystkim rozwiązanie dla firm działających w branżach, w których silną pozycję mają sprzedawcy, a nie kupujący. Jest wiele takich obszarów rynku. Warto wspomnieć choćby o niszach związanych z przemysłem metalurgicznym, produkcją opakowań, a także np. przestrzenią e-commerce.

Jednym słowem, z faktoringu zakupowego możesz skorzystać, kiedy Twoi kontrahenci wymagają bardzo szybkiej płatności za dostarczone towary/usługi. Dzięki temu rozwiązaniu:

  • nie stracisz szansy na korzystną współpracę, gdy w zasobach firmy nie masz „tu i teraz” środków na szybkie opłacenie faktury;
  • unikniesz skomplikowanych formalności związanych z pozyskaniem kredytu (mogłyby potrwać długo, a Twój kontrahent może nie chcieć czekać);
  • wydłużysz sobie czas na uregulowanie płatności.

Co można zyskać dzięki faktoringowi odwrotnemu?

Faktoring odwrotny przynosi znacznie więcej korzyści niż samo wygodne odroczenie płatności. Podmioty, które korzystają z tego rozwiązania, wskazują również na inne zalety. Oto te najważniejsze.

Rabaty za szybkie uregulowanie faktury

Zdarza się, że faktoring odwrotny jest stosowany, aby zwiększyć opłacalność transakcji z kontrahentem. Wiele firm oferuje dodatkowe, wysokie rabaty za szybsze uiszczenie należnych opłat. Koszty skorzystania z faktoringu mogą być znacznie niższe niż takie korzyści.

Możliwość nabycia większej ilości towaru z lepszą zniżką

Twoja firma nieustannie kupuje ten sam rodzaj surowców? Być może w jakimś momencie ich cena znacząco spadnie albo kontrahent oferuje wysokie rabaty na hurtowy zakup tego towaru. Faktoring umożliwi dokonanie większej transakcji po okazyjnej cenie. Zyskasz czas na to, żeby zgromadzić środki na zapłatę wyższej faktury, ale nabędziesz produkty po okazyjnej stawce.

Brak mrożenia środków finansowych

Konieczność zakupu dużej ilości surowców albo produktów do redystrybucji sprawia, że część budżetu firmy jest „mrożona” w takich wydatkach. Trzeba je ponieść, aby zachować płynność operacyjną. Jednak na zysk z inwestycji możesz poczekać kilka miesięcy. Jeśli będziesz musiał zapłacić za zakupy od razu, możesz mieć problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Faktoring odwrócony rozwiązuje ten problem – fakturę opłacisz już z zysków ze sprzedaży tego, co kupiłeś na fakturę podlegającą tej usłudze.

Ile kosztuje faktoring odwrotny?

Koszty faktoringu odwrotnego są naliczane na podobnej zasadzie jak przy korzystaniu z klasycznej usługi tego typu. Trzeba w nich uwzględnić prowizję faktoringową, naliczaną zazwyczaj za każdy dzień lub miesiąc korzystania z finansowania. O tę kwotę należy powiększyć sumę do zapłaty przekazywaną faktorowi w terminie wymagalności zobowiązania.

Warunki korzystania z faktoringu odwrotnego są ustalane indywidualnie między firmą faktoringową a klientem. Opłaty są uzależnione m.in. od przyznanego limitu faktoringowego czy liczby faktur rozliczanych w tym modelu. Szczegóły warto ustalić z faktorem.

Podsumowując, faktoring odwrotny to atrakcyjny sposób na finansowanie faktur z krótkim terminem płatności. Zyskujesz dzięki niemu większą płynność finansową oraz szersze pole do negocjacji z kontrahentami. Warto więc zainteresować się tą usługą.

FaktoringFaktur.pl

Recent Posts

Faktoring odwrotny: Nowoczesne rozwiązanie finansowania łańcucha dostaw

W obliczu globalizacji i zwiększonej konkurencji na rynkach, firmy poszukują nowych, efektywnych rozwiązań, które mogą…

2 lata ago

10 rzeczy, które warto wiedzieć o faktoringu

Faktoring to narzędzie finansowe, które może pomóc przedsiębiorcom w zarządzaniu płynnością finansową i rozwoju ich…

2 lata ago

7 mitów na temat faktoringu, które warto obalić

Faktoring to usługa finansowa, która pomaga przedsiębiorstwom w zarządzaniu płynnością finansową poprzez przekształcenie przyszłych należności…

2 lata ago

Jak faktoring może poprawić płynność finansową Twojego przedsiębiorstwa?

W dobie nieprzewidywalnego rynku i wyzwań finansowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, płynność finansowa jest…

2 lata ago

Faktoring a kredyt bankowy: porównanie rozwiązań finansowych dla Twojej firmy

W dzisiejszych czasach, gdy rynek jest pełen wyzwań, przedsiębiorcy starają się znaleźć optymalne sposoby finansowania…

2 lata ago