Faktoring odwrotny przynosi znacznie więcej korzyści niż samo wygodne odroczenie płatności. Podmioty, które korzystają z tego rozwiązania, wskazują również na inne zalety. Oto te najważniejsze.
Rabaty za szybkie uregulowanie faktury
Zdarza się, że faktoring odwrotny jest stosowany, aby zwiększyć opłacalność transakcji z kontrahentem. Wiele firm oferuje dodatkowe, wysokie rabaty za szybsze uiszczenie należnych opłat. Koszty skorzystania z faktoringu mogą być znacznie niższe niż takie korzyści.
Możliwość nabycia większej ilości towaru z lepszą zniżką
Twoja firma nieustannie kupuje ten sam rodzaj surowców? Być może w jakimś momencie ich cena znacząco spadnie albo kontrahent oferuje wysokie rabaty na hurtowy zakup tego towaru. Faktoring umożliwi dokonanie większej transakcji po okazyjnej cenie. Zyskasz czas na to, żeby zgromadzić środki na zapłatę wyższej faktury, ale nabędziesz produkty po okazyjnej stawce.
Brak mrożenia środków finansowych
Konieczność zakupu dużej ilości surowców albo produktów do redystrybucji sprawia, że część budżetu firmy jest „mrożona” w takich wydatkach. Trzeba je ponieść, aby zachować płynność operacyjną. Jednak na zysk z inwestycji możesz poczekać kilka miesięcy. Jeśli będziesz musiał zapłacić za zakupy od razu, możesz mieć problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Faktoring odwrócony rozwiązuje ten problem – fakturę opłacisz już z zysków ze sprzedaży tego, co kupiłeś na fakturę podlegającą tej usłudze.