Faktoring

Na czym polega faktoring?

Wystawiasz swoim kontrahentom faktury z odroczonym terminem płatności? Chociaż taka polityka sprawia, że Twoja oferta staje się bardziej konkurencyjna, jednocześnie naraża Cię na utratę płynności finansowej. Szukasz rozwiązania tego problemu? Jest nim faktoring. Zobacz, na czym polega ta usługa.

Faktoring, czyli co?

Faktoring jest usługą finansową, w ramach której otrzymujesz płatność za wystawione faktury jeszcze przed upływem terminu ich wymagalności. Środki przelewa faktor, czyli instytucja finansowa, która decyduje się na sfinansowanie tych zobowiązań przed czasem.

W efekcie:

  • Ty utrzymujesz płynność finansową, ponieważ nie musisz czekać 30, 60 czy 90 dni na to, aż kontrahent ureguluje zobowiązanie;
  • Twój kontrahent może zapłacić należną kwotę w oddalonym czasie.

A jak zyskuje na tym faktor? Pobiera wynagrodzenie z tytułu udzielonego wsparcia. Można więc powiedzieć, że jest to transakcja win-win.

Kim są strony faktoringu?

Faktoring jest procesem, w którym de facto biorą udział trzy strony. Są to:

  • faktor – firma, która wypłaca środki z tytułu wystawionych przez Ciebie faktur. Faktorem może być instytucja finansowa lub bank;
  • faktorant, czyli podmiot, który wystawił faktury z odroczonym terminem płatności i chce uzyskać wcześniej zapłaty;
  • dłużnik faktoranta, czyli jego kontrahent.

Uwaga! Warto podkreślić, że:

  • dłużnikiem faktoranta może być wyłącznie firma lub instytucja – omawiana usługa nie obejmuje sprzedaży detalicznej, gotówkowej czy komisyjnej;
  • kontrahent nie zawsze musi wiedzieć o tym, że wystawiona na niego faktura została objęta faktoringiem – można to zrobić dyskretnie, np. w ramach faktoringu cichego lub półotwartego.

Jak wygląda w praktyce faktoring?

To, jak przebiega faktoring, zależy od rodzaju świadczonej usługi. Różnice wynikają z tego:

  • czy faktor przejmuje na siebie wierzytelność, czy jedynie udziela tymczasowego finansowania;
  • kto przejmie odpowiedzialność, jeśli dłużnik faktora nie zapłaci należności w terminie.

Natomiast najczęściej proces ten przebiega w kilku prostych krokach.

  1. Firma sprzedaje towary lub usługi i wystawia fakturę z odroczonym terminem płatności.
  2. Kopie faktur z odroczonym terminem płatności trafiają do faktora.
  3. Faktor analizuje dokumenty i podejmuje decyzje o tym, czy podjąć się finansowania.
  4. Jeśli decyzja będzie pozytywna, faktor wysyła na konto firmy zaliczkę w określonej wysokości (zazwyczaj od 50 do 90% wartości faktury).
  5. Kontrahent w wyznaczonym terminie płaci fakturę.
  6. Faktor przekazuje faktorantowi pozostałą część należności – odejmując od tej kwoty swoje wynagrodzenie.

Warto wiedzieć, że umowy na faktoring zazwyczaj są zawierane nie na poczet rozliczenia jednej faktury, a ich większej ilości – w ramach określonego limitu finansowego. W efekcie środki za przesłane faktury są wypłacane w bardzo krótkim czasie, nawet kilku minut po przekazaniu dokumentów. To sprawia, że firma korzystająca z tej usługi zachowuje pełną płynność finansową i nie zmaga się z zamrożeniem środków.

Co dzieje się, kiedy kontrahent nie zapłaci faktury objętej faktoringiem w terminie?

Nierzetelni kontrahenci to problem, który może się przydarzyć nawet najlepszym. Zastanawiasz się, co stanie się, jeśli skorzystasz z faktoringu, a Twój klient nie ureguluje faktury w wyznaczonym czasie? Wszystko zależy od tego, z jakiej formy tej usługi korzystasz.

  • Przy faktoringu pełnym (bez regresu) odpowiedzialność za zaległości z tytułu faktury spada na faktora. Ty nie musisz się martwić – nie ponosisz ryzyka z tego tytułu. Pamiętaj jednak, że ten typ usługi jest najkosztowniejszym, a faktorzy wymagają dodatkowych zabezpieczeń, np. polisy ubezpieczeniowej na wierzytelność.
  • Przy faktoringu niepełnym, jeśli należność nie zostanie uregulowana na czas, faktura „wraca” do Ciebie. To tzw. regres. Oznacza to, że faktor będzie się domagać zwrotu przekazanych środków, a windykacja wobec dłużnika będzie Twoim zadaniem.
  • Przy faktoringu mieszana odpowiedzialność jest podzielona między faktora a faktoranta. Najczęściej ten drugi ponosi ją od pewnego progu kwotowego.

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Warto je omówić z firmą faktoringową przed podpisaniem umowy, podobnie jak wszystkie koszty wynikające z korzystania z tej usługi. To pozwoli podjąć świadomą decyzję.

FaktoringFaktur.pl

Recent Posts

Faktoring odwrotny: Nowoczesne rozwiązanie finansowania łańcucha dostaw

W obliczu globalizacji i zwiększonej konkurencji na rynkach, firmy poszukują nowych, efektywnych rozwiązań, które mogą…

1 rok ago

10 rzeczy, które warto wiedzieć o faktoringu

Faktoring to narzędzie finansowe, które może pomóc przedsiębiorcom w zarządzaniu płynnością finansową i rozwoju ich…

1 rok ago

7 mitów na temat faktoringu, które warto obalić

Faktoring to usługa finansowa, która pomaga przedsiębiorstwom w zarządzaniu płynnością finansową poprzez przekształcenie przyszłych należności…

1 rok ago

Jak faktoring może poprawić płynność finansową Twojego przedsiębiorstwa?

W dobie nieprzewidywalnego rynku i wyzwań finansowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, płynność finansowa jest…

1 rok ago

Faktoring a kredyt bankowy: porównanie rozwiązań finansowych dla Twojej firmy

W dzisiejszych czasach, gdy rynek jest pełen wyzwań, przedsiębiorcy starają się znaleźć optymalne sposoby finansowania…

1 rok ago