Korzyści związane z faktoringiem dla przedsiębiorcy są bardzo rozległe. Oto te najważniejsze.
Lepsza płynność finansowa firmy
Firma, która korzysta z faktoringu, nie musi się obawiać nierzetelnych kontrahentów ani tego, że wystawienie wielu faktur z odroczonym terminem płatności spowoduje zatory płatnicze. Faktor zapewni stały dopływ gotówki – mimo że ostateczny zysk firmy korzystającej z tych usług będzie w efekcie nieco niższy.
Poprawa konkurencyjności oferty
Klienci oczekują wydłużonych terminów płatności za produkty i usługi „w standardzie”. Często to jeden z ważnych punktów do omówienia podczas negocjacji ostatecznej ceny. Taki argument przydaje się też przy pokonywaniu obiekcji potencjalnego kupującego.
Faktoring pozwala zapewnić wydłużony termin płatności w sposób bezpieczny dla firmy.
Często niższe koszty niż w przypadku kredytu obrotowego i pożyczek
Chociaż korzystanie z faktoringu wiąże się z kosztami, to mogą być one znacznie niższe niż opłaty z tytułu kredytu obrotowego lub innych produktów bankowych. Wszystko oczywiście zależy od wybranego wariantu usługi faktoringowej. Warto jednak porównać dokładnie wszystkie stawki.
Brak konieczności przedstawiania zabezpieczeń przy uzyskaniu finansowania
Faktoring nie wiąże się np. z koniecznością zastosowania zastawu czy wpisu do hipoteki nieruchomości przynależnej do firmy. Instytucja finansowa może co najwyżej wymagać wykupienia ubezpieczenia wierzytelności podlegającej faktoringowi. Wiąże się to jednak ze znacznie mniejszą liczbą formalności do dopełnienia.
Łatwy dostęp do usług faktoringu
Faktoring – zwłaszcza niepełny czy mieszany – nie wiąże się z dużym ryzykiem dla instytucji, która udziela finansowania. Dlatego firma, która chce skorzystać z takich usług, nie musi mieć np. dużej zdolności kredytowej. Decyzja o faktoringu jest wydawana nawet w ciągu kilku – kilkunastu minut po przesłaniu faktur.